Ljudje imamo lahko ogromno težav, ko se nam v krajšem obdobju nakopiči več pomembnih sprememb.
Za vsako od njih potrebujemo določen čas in notranje moči, da jo sprejmemo in jim začrtamo mesto na osebnem “zemljevidu”.
Obstajajo pa določene življenjske okoliščine, v katerih je verjetnost pojava notranje stiske povečana, saj je za soočanje z njimi velikokrat potrebno uporabiti kar nekaj notranjih in zunanjih virov moči.
To so:
- konflikti v partnerstvu, družini, na delovnem mestu,
- spremembe v intimnih razmerjih kot so poroka ali ločitev,
- telesna obolenja – onkološka obolenja, kronične bolezni,
- nezmožnost vzpostaviti intimno razmerje ali ga obdržati,
- izguba službe, finančnega statusa,
- zamenjava zaposlitve,
- ustvarjalne blokade,
- začetek ali zaključevanje izobraževanja,
- selitev v novo okolje,
- težave pri zanositvi, neplodnost,
- v nosečnosti, v mesecih po porodu,
- ob odraščanju in osamosvajanju otrok,
- prometnih ali drugih nesrečah.
Vse te situacije, sploh če jih je v krajšem času več, nas lahko pahnejo dobesedno na rob zmožnosti za soočanje z vsemi spremembami, ki jih prinesejo s sabo.
Včasih se z njimi soočamo dobro, včasih pa se jih nakopiči toliko, da enostavno pregorimo in ne zmoremo več. Takrat je smiselno, da si poiščemo pomoč in s tem čimprej postavimi stvari spet na dobro mesto.
Včasih je ljudjem težko oceniti, kako močna je stiska. Zato sva vam tu pripravila povsem praktičen opis štirih korakov, in če se ga boste držali, boste gotovo dobili boljšo sliko o tem, kaj se dogaja z vami.
Navodilo, kako uporabiti 4. korake
Moč stiske ni težko oceniti. Preprosto jo lahko ocenimo tako, da si predstavljamo lestvico od 1 do 10. Pri tem je 1 stanje, ko smo uredu: počutimo se dobro in smo brez stiske. Ocena 10 je točka neznosne stiske, od katere se nam skoraj dobesedno meša.
Korak #1
Točka moči je vedno v sedanjem trenutku. Zato vzemi list papirja in napiši kakšno vrednost od 1 do 10 bi dal tvojemu počutju:
- v tem trenutku?
- danes za cel dan?
- včeraj za cel dan?
- v zadnjem tednu?
Korak #2
Eno je, kako se počutiš. Druga pa je, kako dobro bi se želel počutiti?
Če npr. ugotoviš, da bi se želel počutiti dobro za vsaj 2, počutiš pa se 8, je to precej velika razlika.
Verjetno si zelo nezadovoljen in frustriran.
Bolj kot se boš zavedal te razlike, bolj boš motiviran, da spet vzpostaviš ravnovesje, na tak ali drugačen konstruktiven način.
Korak #3
Se spomniš, kako smo kot otroci v osnovni šoli en teden vestno opazovali vreme? Mi to naredimo s svojim notranjim počutjem.
Pripravi si tabelo in v zgornjo vrstico razporedi štiri stolpce:
- telesno počutje: splošen nivo energije, utrujenost, spočitost, elan, vitalnost
- čustveno stanje: moč čustev in katera prevladujejo?
- miselno stanje: koncentracija, pozornost, ustvarjalnost, pozitivnost
- duhovna povezanost: stik s tem, kar je več kot smo mi sami; občutek upanja, Ljubezni
Na isti način kot vreme ti opazuj tvoje počutje na vseh 4 nivojih. Dnevno vpisuj povprečne ocene razpoloženja in počutja. To počni vsaj 4 tedne. Redno beleži počutje in si zapisuj ocene od 1-10.
Že samo opazovanje ti bo najverjetneje zelo koristilo!
Če si v tem času v kakršnihkoli dvomih, kaj se dogaja, se čimprej posvetuj s strokovnjakom. Ob telesnih težavah nikakor ne oklevaj, ampak najprej stopi do osebnega zdravnika, zdravnika-homeopata ali tvojega zdravnika tradicionalne indijske ali kitajske medicine.
Korak #4
Sprejmi odločitev. Na splošno velja, da je smisleno resno razmisliti o iskanju strokovne pomoči, ko so ocene:
- vztrajno visoke,
- opazno nihajo,
- v času enega meseca ne padejo,
- ali se ne ustalijo.
Več o tem, kako si poiskati psihoterapevtsko pomoč, si lahko prebereš v tem članku tukaj (klik!).
Upoštevaj pa, da so vse to zelo praktična priporočila, ki temeljijo na naših opažanjih pri delu z ljudmi, niso znanstveno preverjena ali potrjena na kakršen koli način kot izkustveno. Vzemi jih kot podlago za razmišljanje o tvoji stiski in hkrati prevzemi polno odgovornost zase. Ob kakršnem koli dvomu se vedno najprej posvetuj s strokovnjakom in vedno išči rešitve, ki podpirajo tvojo notranjo rast.
Take care,
Koristno!
Poišči nujno pomoč psihoterapevta v kolikor vidiš, da si iz dneva v dan okoli 6-7/10 in to razpoloženje traja cel mesec zapored ali celo več. Če si več dni do en teden zapored konstantno na 10/10, pa sploh ne čakaj in poišči pomoč takoj! Isto velja tudi za ponavljajoče se misli in ideje, da bi poškodoval sebe ali druge ljudi. V teh primerih ne čakaj in ne ocenjuj, ampak takoj poišči ustrezno pomoč:
* Tina in Samo živita in delata v Novi Gorici. Klasično psihoterapijo nadgrajujeta z energijskim delom in duhovnostjo. Tina je psihologinja in psihoterapevtka, ki specializira delo z ženskami. Poleg individualnega dela vodi delavnice za ženske; vse se začnejo z uvodnim ciklusom Pot Maternice. Samo je Core Energetics telesni psihoterapevt. Poleg individualnega in skupinskega dela je njegova strast poučevanje na daljavo; je avtor in ustanovitelj spletne platforme Grounding Fundamentals.